Ozonowanie samochodu

5 czerwca, 2020 by

Wszystkie nasze samochody przeznaczone do wynajmu są na bieżąco przygotowywane do wydania, z użyciem odpowiednich środków czyszczących, przeznaczonych do mycia nadwozia oraz czyszczenia wnętrza pojazdu.

System klimatyzacji w samochodach jest czyszczony sezonowo z użyciem środków dezynfekujących.
W obecnej sytuacji pandemii dodatkowo przeprowadzamy ozonowanie wnętrza samochodu.

Nie pobieramy opłat z tytułu przygotowania samochodu do wynajmu, traktując bezpieczeństwo naszych klientów jako piorytet.

Czy ozonowanie samochodu pomaga zwalczyć koronawirusa COVID-19 ?
Pytanie powtarzane w branży motoryzacyjnej, usługa oferowana przez warsztaty i myjnie samochodowe, dla firm, wypożyczalni samochodów i wszystkich posiadaczy samochodów.
Ozonowanie to skuteczna metoda przeprowadzenia dezynfekcji pojazdów, a zwłaszcza systemu klimatyzacji. Silnie utleniający gaz pozwala zwalczyć mikroorganizmy, grzyby czy pleśnie.  

Jak wygląda proces ozonowania?
Urządzenie zwane ozonatorem uruchamia się na określony czas po podłączeniu do zewnętrznego źródła zasilania. Rosnące stężenie ozonu, powstającego na skutek wyładowań elektrycznych zachodzących we wnętrzu ozonatora, dezynfekuje wszystkie powierzchnie we wnętrzu pojazdu. Aby zwiększyć skuteczność, zaleca się przeprowadzenie ozonowania w aucie z włączonym układem klimatyzacji ustawionym na możliwie niską temperaturę i przy zamkniętym obiegu powietrza.
Po zakończeniu procesu wnętrze samochodu należy wywietrzyć, by stężenie ozonu wróciło do normalnego poziomu.

Co ze skutecznością ?
Skuteczność ozonowania w walce z patogenami koronawirusa nie została potwierdzona naukowym badaniami. Wielokrotnie dowiedziono skuteczności w niszczeniu komórek bakteryjnych, natomiast wpływ na wirusy, a w szczególności nowy wirus COVID-19 to nadal predmiot badań na świecie.

Jak zatem dezynfekować samochody ?
Stacje sanepidu zalecają, aby wnętrze pojazdu wywietrzyć, a następnie zdezynfekować przy użyciu płynu dezynfekującego i ręczników papierowych, koncentrując się na często dotykanych powierzchniach płaskich i elementach wyposażenia czy sterowania samochodem czyli kierownica, gałka zmiany biegów, hamulec ręczny, klamki wewnętrzne i zewnętrzne samochodu, pozostałe włączniki, gałki przełączników i uchwyty. Tapicerkę foteli warto zdezynfekować płynem w sprayu lub aerozolu i pozostawić do wyschnięcia. Natomiast dywaniki gumowe spod stóp należy umyć i zdezynfekować.
Ozonowanie można zastosować jako opcję dodatkową po zrobieniu powyższych zaleceń.

Jak przygotować samochód do zimowego wyjazdu ?

25 stycznia, 2019 by

Jak przygotować samochód do zimowego wyjazdu ?

Jadąc samochodem na ferie zimowe należy zadbać o samochód i jego zimowe wyposażenie.
Na co zwrócić szczególną uwagę?

Planując zimową podróż samochodem warto przestrzegać kilku reguł, bo jazda samochodem w warunkach zimowych wymaga od kierowcy i pasażerów również, szczególnej uwagi i umiejętności, aby zapewnić podróżującym komfort i bezpieczeństwo.

Przed wyjazdem należy sprawdzić:

 1. Opony
  Zima samochód powinien być wyposażony w opony zimowe, to podstawa bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach zimowych. Należy skontrolować
  – stan i poziom bieżnika (zużycie poniżej dopuszczalnej normy 4 mm kwalifikuje opony do wymiany)
  – ciśnienie w ogumieniu, którego wartość powinna być dostosowana do obciążenia samochodu
 2. Akumulator
  Jest tym elementem samochodu, który należy sprawdzić bezwzględnie. Jeżeli jego sprawność jest już awaryjna, to przed wyjazdem warto pomyśleć o wymianie, gdyż w niskich temperatur niesprawny akumulator może skutecznie unieruchomić samochód, a nam uniemożliwić dalszą podróż. Alternatywnie koniecznie należy zabrać przewody rozruchowe.
 3. Płyny
  Należy pamiętać o uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych:
  • – poziom oleju w silniku
  • – uzupełnić do pełna zimowego płyn spryskiwaczy, a zapas warto zabrać do bagażnika, przy okazji sprawdzając stan wycieraczek szyby przedniej i tylnej
  • – poziom płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym
 4. Oświetlenie – sprawdzić oraz zabrać zapasowe żarówki i komplet bezpieczników
 5. Na liście niezbędnych rzeczy do spakowania powinny znaleźć się:
  • – gaśnica z aktualnym przeglądem
  • – apteczka
  • – sprawne koło zapasowe z kluczem do kół
  • – trójkąt ostrzegawczy
  • – łańcuchy zimowe do kół (w Polsce mogą być montowane tylko tam, gdzie nakazują to znaki drogowe)
  • – zimowe akcesoria czyli mata zabezpieczająca przed zamarzaniem szyby czołowej, płyn do rozmrażania szyb, skrobaczka do lodu, szczotka do śniegu.

Bardzo ważne jest bezpieczne przewożenie bagażu i sprzętu narciarskiego.

Narty czy deski snowbordowe najlepiej przewozić w bagażniku zamocowanym na dachu auta.

Pakując bagaże warto pamiętać o podstawowej zasadzie – rzeczy włożone na końcu wyjmiemy jako pierwsze. Dlatego należy zapewnić sobie wygodny dostęp do przedmiotów, które mogą być potrzebne podczas jazdy samochodem. Należy unikać nadmiernego obciążania samochodu, pozostawiania luźnych przedmiotów wewnątrz pojazdu, bo mogą znacznie utrudnić widoczność na trasie, a w razie wypadku wyrządzić krzywdę kierowcy i pasażerom.

Kierowca musi też pamiętać o dostosowaniu stylu jazdy do obciążenia pojazdu, bowiem zapakowany samochód ma gorszą sterowność i dłuższą drogę hamowania.

Pamiętajmy o zabraniu wystarczającej ilości żywności i napojów, a także innych rzeczy niezbędnych nam i dzieciom w trakcie trwania podróży.

Do podróży lepiej też wybierać trasy częściej uczęszczane, mamy wtedy większą gwarancję, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

Przy dobrym przygotowaniu samochodu, zachowaniu ostrożności i rozwagi, podróż samochodem do miejsca zimowego wypoczynku będzie dla wszystkich bezpieczna.

Dowód rejestracyjny samochodu oraz polisa zostają w domu

26 września, 2018 by

Od 1 października 2018 roku
dowód rejestracyjny oraz polisa ubezpieczenia OC
nie muszą być przewożone w samochodzie

Zapowiadane zmiany przepisów będą obowiązywać już od 1 października 2018 roku. Kierowcy nie będą musieli posiadać w samochodzie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy ubezpieczenia obowiązkowego OC. Dokumenty mogą zostać w domu.

Ministerstwo cyfryzacji dotrzymało słowa i wprowadziło już rozwiązania prawne oraz technologiczne, dzięki którym nie trzeba będzie mieć przy sobie dokumentów auta i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Wszystkie służby uprawnione do kontroli drogowych będą miały dostęp online do danych auta.
Policjanci będą sprawdzać dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców poprzez zamontowane w pojazdach służbowych komputery.

Uwaga !
W dalszym ciągu kierowcy będą musieli wozić ze sobą prawo jazdy – za jego brak grozi mandat !

Dowód rejestracyjny będzie potrzebny kierowcy podczas:

 • – wizyty na badaniu technicznym
 • – przy sprzedaży samochodu
 • – wyjazdu za granicę.

Info: http://www.auto-swiat.pl

No tags for this post.

Podróż samochodem – jak uniknąć zmęczenia

23 sierpnia, 2018 by

Jakich reguł powinien przestrzegać prowadzący pojazd w dalekiej trasie, by nie zasnąć.

Z raportów o bezpieczeństwie drogowym w Polsce wynika, że zmęczenie i zaśnięcie są przyczyną ponad 22 proc. wszystkich wypadków. Zdaniem specjalistów nie tylko odpoczynek, ale też dieta może ułatwić zachowanie czujności. Ryzyko wypadku osiąga najwyższy poziom około godziny 3 nad ranem oraz około 15 po południu, wynika z policyjnych statystyk.

Jak podkreślają eksperci, na zmęczenie po nieprzespanej nocy jest tylko jedna skuteczna rada – odpoczynek. Jeśli więc nie śpimy już od 12 godzin i nadal jesteśmy w drodze, trzeba zrobić przerwę. Samo wypicie kawy czy napoju energetycznego nie wystarczy. Nawet dostarczenie solidnej porcji kofeiny, przegoni senność najwyżej na godzinę (im dłużej pozostajemy bez snu, tym krócej działają energetyki).
Pomoże zjechanie na stację benzynową, bezpieczne zaparkowanie i ucięcie sobie odświeżającej 15 minutowej drzemki.
Jednak nawet gdy jesteśmy wyspani, naszym wrogiem mogą być znużenie i dekoncentracja. Opóźniają czas reakcji, a także, co jeszcze groźniejsze, mogą skończyć się niekontrolowanym zaśnięciem za kierownicą. Samemu trudno obiektywnie ocenić poziom swojego znużenia, dlatego w czasie jazdy najlepiej do niego nie dopuszczać.

Kierowcy niechętnie przyjmują płyny przed podróżą i w jej trakcie, ponieważ chcą uniknąć przerw na skorzystanie z toalety.
– To częsty błąd. Trzeba pić nawet wtedy, gdy nie odczuwamy pragnienia, bo ono jest już sygnałem deficytu wody w organizmie. A odwodnienie dla kierowcy jest groźne – mówi Jadwiga Przybyłowska, dietetyk, ekspert ds. żywienia i komunikacji prozdrowotnej. Brak wody w organizmie prowadzi do spadku ciśnienia tętniczego i gorszego dotlenienia mózgu. Pojawiają się kłopoty z koncentracją, pamięcią krótkotrwałą, myśleniem logicznym i abstrakcyjnym, a także pozostałymi procesami poznawczymi, wyjaśnia ekspertka. Możemy odczuwać senność, otępienie, zmęczenie oraz ból.

Zdaniem specjalistów lepiej sięgać po wodę, a nie napoje izotoniczne.
– Izotoniki sprawdzają się przy ekstremalnym wysiłku fizycznym, do czego nie można zaliczyć jazdy samochodem, o ile nie jest to wielogodzinny rajd. Bardzo szybko uzupełniają elektrolity i energię, ale przy normalnym wysiłku fizycznym nie ma takiej potrzeby – tłumaczy Jadwiga Przybyłowska.

W podróży trzeba zadbać o łatwy dostęp do niegazowanej wody mineralnej, która najlepiej gasi pragnienie i nawadnia. Jeśli chcemy zmniejszyć liczbę „postojów technicznych”, unikajmy napojów moczopędnych, a są to przede wszystkim kawa, soki owocowe i słodkie napoje gazowane. Optymalnym rozwiązaniem dla kierowcy jest butelka wody mineralnej z ustnikiem, tak aby bez problemu można było ją otworzyć jedną ręką.

Podczas jazdy to właśnie mózg pracuje najciężej i spala duże ilości kalorii, trzeba mu więc dostarczyć paliwa. Jeśli od ostatniego posiłku minęły cztery godziny, to najwyższy czas, by zrobić postój i zjeść coś konkretnego. Sięgamy po produkty sycące, ale jednocześnie lekkostrawne. Kilka godzin w pozycji siedzącej i praktycznie w bezruchu spowalnia metabolizm i dodatkowo utrudnia trawienie.
– Kiedy organizm musi się mocniej napracować nad trawieniem pokarmu, stajemy się senni. W podróży lepiej jeść częściej, ale mniejsze ilościowo i lekkostrawne posiłki, które nie będą nam długo zalegać w żołądku i powodować z tego powodu uczucia dyskomfortu i senności – podkreśla Jadwiga Przybyłowska.

Dobrze jest też mieć pod ręką słodką przekąskę, bo obniżony poziom cukru to większe ryzyko dekoncentracji, osłabienia i niepokoju
. Ale uwaga, objadanie się cukierkami w podróży nie jest dobre, bo to proste węglowodany, które zbyt szybko podniosą poziom cukru, co spowoduje senność. Dlatego zamiast typowych słodyczy lepiej wybrać ciasteczka owsiane, wafle pełnoziarniste lub batony musli.
– Świetną przekąską są banany. To bogate źródło potasu, który m.in. reguluje ciśnienie krwi i gospodarkę wodną, a także magnezu. Oba pierwiastki są bardzo ważne w przewodzeniu impulsów nerwowych, a więc sprzyjają koncentracji – wylicza dietetyk. Bułka z bananem była kiedyś tajną bronią Adama Małysza, zaleconą skoczkowi przez jego doradcę żywieniowego.
– Połączenie produktu zbożowego (bułki pełnoziarnistej), składającego się głównie ze skrobi, ale i z błonnika, więc wolniej podnoszącego poziom glukozy we krwi, z bananem zawierającym cukry proste, które bardzo szybko podniosą poziom glukozy jest bardzo korzystne w sytuacjach wysiłku. Taki zestaw zapewnia duży ładunek energetyczny, mózg dostaje glukozę bardzo szybko, ale jednocześnie trwa wolniejsze uwalnianie glukozy, więc zaopatrzenie energetyczne jest długotrwałe. Banany, nietypowo dla owoców, zawierają też trochę białka (m.in. tryptofan i serotoninę), co wpływa korzystnie na nastrój – dodaje dietetyk.

Dobrze jest przestrzegać następującej zasady: dwie godziny podróży, 15 minut przerwy. Po dwóch godzinach siedzenia za kółkiem krążenie się pogarsza, coraz mniej dotlenionej krwi dociera do mózgu, a to skutkuje narastającą sennością. W niektórych samochodach jest już funkcja przypominania o odpoczynku. Służy temu prosty program, który po dwóch godzinach od uruchomienia silnika informuje, że już czas zjechać na parking i zrobić sobie krótką przerwę. Podobne komunikaty znajdziemy w plannerach podróży, np. internetowych portalach, które umożliwiają dokładne zaplanowanie trasy.

Podczas postoju najlepiej wysiąść z samochodu i zrobić 20 przysiadów. To ćwiczenie, przy którym pracują duże mięśnie, co zdecydowanie poprawia krążenie krwi i powoduje lepsze dotlenienie mózgu.Gdy już rozruszamy się i poczujemy, że oddech przyspieszył, zróbmy kilka ćwiczeń rozciągających i rozluźniających: skłony, przyciąganie pięt do pośladków (naprzemiennie, stojąc na jednej nodze), krążenie ramion i barków itp. Warto też dodatkowo poruszać palcami stóp, pokręcić kółka stopami, ponapinać mięśnie łydek, rozmasować nogi od kostek do kolan.

źródło: https://www.msn.com/pl
autor: Małgorzata Kaferska-Łysek Rzeczpospolita

Awaryjne sytuacje na drodze / Roadside Emergency

20 marca, 2018 by

AWARYJNE SYTUACJE NA DRODZE

1. Zasady, których należy przestrzegać w sytuacjach zagrożenia
W sytuacji zagrożenia za kierownicą, złotą zasadą jest zachowanie spokoju i brak paniki. Zachowanie opanowania pozwoli na podejmowanie rozsądnych decyzji w momencie, kiedy każda sekunda jest cenna.
√  Priorytetem jest ratowanie życia. Jeżeli wypadek jest nieunikniony, priorytetem jest bezpieczeństwo osób w nim uczestniczących.
√  Manewrowanie pojazdem przed hamowaniem.
√  Jadąc z dużą prędkością w chwili zagrożenia wypadkiem, staraj się unikać wykonywania gwałtownych ruchów kierownicą, ponieważ może to pogorszyć sytuację.
√  Mniejsza prędkość pozwala na bezpieczniejszą jazdę i zmniejsza siłę zderzenia. Staraj się jak najbardziej zmniejszyć prędkość.
√  Natychmiast włącz światła awaryjne.
√  Jeżeli na drodze wystąpiło jakiekolwiek zagrożenie, natychmiast włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych użytków drogi.

Pamiętaj !

Nagłe skręty kierownicy przy dużej prędkości mogą spowodować wypadek, który inaczej byłby możliwy do uniknięcia. Ostre manewrowanie może spowodować wpadnięcie pojazdu w poślizg lub koziołkowanie.

2. Przebicie opony

√  Staraj się utrzymać tor pojazdu tak prosto, jak to możliwe.
√  Nie hamuj zbyt ostro. Hamuj umiarkowanie, aby zmniejszyć prędkość.
√  Zredukuj bieg i hamuj silnikiem.

Pamiętaj !

Zawsze trzymaj obie ręce pewnie na kierownicy. W razie wybuchu opony może to ocalić Ci życie.

3. Środki ostrożności przy utracie panowania nad pojazdem

Tracąc kontrolę nad pojazdem, postaraj się wykonać następujące czynności:
√  Delikatnie zdejmij nogę z gazu.
√  Skręć kierownicę w kierunku, w którym zniosło tył pojazdu.
√  Nie zaciągaj hamulca ręcznego przy bardzo dużej prędkości.
√  Zredukuj bieg i hamuj silnikiem.
√  Włącz światła awaryjne tak szybko, jak to możliwe.
√  Zjedź na pobocze lub w bezpieczne miejsce i ustaw trójkąt ostrzegawczy.
√  Zaciągnij hamulec ręczny.

4. Środki bezpieczeństwa, gdy hamulec nie działa
Jeżeli hamulce przestały działać, chwyć mocniej kierownicę. Jeżeli hamulce przestały działać przed zakrętem, najpierw skup się na utrzymaniu kierunku jazdy, a następnie spróbuj zwolnić. Przy prędkości poniżej 30 km/h użyj hamulca ręcznego i szybko zredukuj bieg.
√  Redukuj biegi, aby zwolnić.
√  Włącz światła awaryjne.
√  Przy prędkości ok. 30 km/h spróbuj zatrzymać pojazd hamulcem ręcznym.
√  Wykorzystuj wzniesienia tereny i przeszkody, aby zatrzymać pojazd.
√  Jeżeli hamulec odmawia posłuszeństwa przy podjeździe pod górę, szybko zredukuj bieg i zaciągnij hamulec ręczny, aby zatrzymać samochód.
√  Jeżeli nie masz wyboru i musisz natychmiast zatrzymać pojazd, wjedź jego prawą stroną w barierkę ochronną. Priorytetem jest Twoje bezpieczeństwo.
√  Jeżeli to możliwe, zaparkuj na poboczu.

Pamiętaj !
Sprawdzaj hamulce przed podróżą. Jeżeli czeka Cię zjazd stromym zboczem, sprawdź sprawność hamulców.

IN CASE OF ROADSIDE EMERGENCY

1. Principles to follow in an emergency
When faced with an emergency driving situation, the golden rule is to remain calm and not to panic. These will help you make rational, calm decisions when every second counts.
√  You main priority is to save lives. If an accident is unavoidable, take priority actions that ensure the safety of human life. Cars can be replaced, people can’t.
√  Steer before braking – try and brake in a straight line if possible.
√  If you are driving at high speed when the emergency occurs, try to avoid sudden steering.
√  You can steer far more effectively at slower speeds, and reduce the impact of the collision. So aim to slow down as much as possible.
√  Turn on your hazard lights immediately.

Notice !
Sudden steering at high speed may result in accidents that can otherwise be avoided. It may cause the vehicle to skid into a collision or even turn over.

2. Responding to a puncture while moving
√  Keep the direction of the car as straight as possible.
√  Don’t brake too hard. Brake slowly to lower the speed.
√  Shift to a lower gear quickly, and use the engine to slow down.
√  Bring the car to a halt in a safe place.

Notice !
Always keep both hands on the steering wheel and grip firmly. This may save your life in case of a sudden rapid deflation.

3. Emergency measures during loss of steering control
When you lose control of your steering, the following actions should be taken:
√  Release the accelerator pedal gently.
√  Steer the car in the direction where the back of the car is sliding.
√  Do not use the hand brake when the speed is very high.
√  Shift to lower gear quickly and use the engine to slow down.
√  Turn on the hazard lights as quickly as you can.
√  Park on a safe spot and set up warning signs.
√  Apply hand brake.

4. Emergency measures when the brake doesn’t work
If your brakes stop working, hold the steering wheel more firmly. If this happens before entering a bend, try and control the direction first. Then try to slow down. Apply the hand brake if the speed is below 20 km/h. Then shift quickly to a lower gear.
√  Shift down gears step by step to slow down.
√  Turn on the emergency alarm lights.
√  Use the handbrake to stop the car if the speed is below 20 km/h.
√  Use slopes or obstacles to help stop the car.
√  If your brake stops working when going up a slope, shift quickly to lower gear, then use the handbrake to park the car.
√  If available, park in an emergency parking lane, lay by or hard shoulder. If not, then anywhere away from fast traffic.

Notice !
Test brakes before your journey. Always test your brakes when you first start down a steep hill or if you have driven through standing water.

Ekonomiczna jazda samochodem / Friendly driving

20 lutego, 2018 by

Poradnik kierowcy – ekonomiczna jazda samochodem

Poniższe 10 porad to zaledwie niewielka zmiana nawyków za kierownicą, ale duża zmiana w wydatkach na paliwo. Wzrasta Twoja mobilność, a Ty przyczyniasz się do ochrony środowiska.

1. Staraj się jeździć w równym tempie, unikając gwałtownego hamowania i przyspieszania.

2. Zmieniaj biegi, gdy obrotomierz wskaże 2000-2500 obr./min., tak aby silnik pracował na jak najmniejszych obrotach.

3. Sprawdź ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie powoduje wzrost zużycia paliwa.

4. Patrz przed siebie, abyś mógł zawczasu ocenić sytuację na drodze i zachować stałą prędkość jazdy.

5. Oszczędnie korzystaj z klimatyzacji, szczególnie w mieście.

6. Zamykaj okna przy dużej prędkości. Otwarte okno zwiększa zużycie paliwa.

7. Wyłączaj silnik, gdy stoisz w korku lub przed przejazdem kolejowym.

8. Nie obciążaj zbytnio pojazdu. Obciążenie powoduje wzrost zużycia paliwa i związanych z tym emisji dwutlenku węgla.

9. Usuń wszelkie niepotrzebne elementy wyposażenia pojazdu, które zwiększają opór aerodynamiczny.

10. Oszczędnie korzystaj ze sprzętu elektronicznego, który zwiększa pobór energii i zużycie paliwa.

(źródło: www.michelin.pl)

The eco-friendly way to consume less fuel.

These 10 eco-friendly tips on eco driving represent a small change of habit for you, but with a significant impact on your fuel savings.  improve your fuel economy and lower CO2 emissions.

1. Drive at a constant speed, avoiding rapid stops and starts.

2. Change gears between 2,000 to 2,500 RPM in order to keep your engine speed as low as possible.

3. Check your tyre pressure. Under-inflated tyres increase fuel consumption. Over inflated tyres have lower grip.

4. Look as far ahead as possible in order to anticipate possible events. This will enable you to maintain a constant speed.

5. Use air-conditioning sparingly, especially in the city.

6. Keep windows closed at high speeds. On the motorway, even one open window increases fuel consumption.

7. Turn off the engine when the car is at a standstill, for example in a traffic jam or at a railway crossing, if it is safe to do so.

8. Drive light. Extra weight increases fuel consumption and polluting emissions.

9. Remove unused accessories like roof racks and luggage carriers, which create aerodynamic drag.

10. Limit the use of electronics. Plug-in electrical appliances consume energy and fuel.

(https://www.michelin.pl)