ferie-zimowe-joka

Jak przygotować samochód do zimowego wyjazdu ?

Jadąc samochodem na ferie zimowe należy zadbać o samochód i jego zimowe wyposażenie.
Na co zwrócić szczególną uwagę?

Planując zimową podróż samochodem warto przestrzegać kilku reguł, bo jazda samochodem w warunkach zimowych wymaga od kierowcy i pasażerów również, szczególnej uwagi i umiejętności, aby zapewnić podróżującym komfort i bezpieczeństwo.

Przed wyjazdem należy sprawdzić:

 1. Opony
  Zima samochód powinien być wyposażony w opony zimowe, to podstawa bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach zimowych. Należy skontrolować
  – stan i poziom bieżnika (zużycie poniżej dopuszczalnej normy 4 mm kwalifikuje opony do wymiany)
  – ciśnienie w ogumieniu, którego wartość powinna być dostosowana do obciążenia samochodu
 2. Akumulator
  Jest tym elementem samochodu, który należy sprawdzić bezwzględnie. Jeżeli jego sprawność jest już awaryjna, to przed wyjazdem warto pomyśleć o wymianie, gdyż w niskich temperatur niesprawny akumulator może skutecznie unieruchomić samochód, a nam uniemożliwić dalszą podróż. Alternatywnie koniecznie należy zabrać przewody rozruchowe.
 3. Płyny
  Należy pamiętać o uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych:
  • – poziom oleju w silniku
  • – uzupełnić do pełna zimowego płyn spryskiwaczy, a zapas warto zabrać do bagażnika, przy okazji sprawdzając stan wycieraczek szyby przedniej i tylnej
  • – poziom płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym
 4. Oświetlenie – sprawdzić oraz zabrać zapasowe żarówki i komplet bezpieczników
 5. Na liście niezbędnych rzeczy do spakowania powinny znaleźć się:
  • – gaśnica z aktualnym przeglądem
  • – apteczka
  • – sprawne koło zapasowe z kluczem do kół
  • – trójkąt ostrzegawczy
  • – łańcuchy zimowe do kół (w Polsce mogą być montowane tylko tam, gdzie nakazują to znaki drogowe)
  • – zimowe akcesoria czyli mata zabezpieczająca przed zamarzaniem szyby czołowej, płyn do rozmrażania szyb, skrobaczka do lodu, szczotka do śniegu.

Bardzo ważne jest bezpieczne przewożenie bagażu i sprzętu narciarskiego.

Narty czy deski snowbordowe najlepiej przewozić w bagażniku zamocowanym na dachu auta.

Pakując bagaże warto pamiętać o podstawowej zasadzie – rzeczy włożone na końcu wyjmiemy jako pierwsze. Dlatego należy zapewnić sobie wygodny dostęp do przedmiotów, które mogą być potrzebne podczas jazdy samochodem. Należy unikać nadmiernego obciążania samochodu, pozostawiania luźnych przedmiotów wewnątrz pojazdu, bo mogą znacznie utrudnić widoczność na trasie, a w razie wypadku wyrządzić krzywdę kierowcy i pasażerom.

Kierowca musi też pamiętać o dostosowaniu stylu jazdy do obciążenia pojazdu, bowiem zapakowany samochód ma gorszą sterowność i dłuższą drogę hamowania.

Pamiętajmy o zabraniu wystarczającej ilości żywności i napojów, a także innych rzeczy niezbędnych nam i dzieciom w trakcie trwania podróży.

Do podróży lepiej też wybierać trasy częściej uczęszczane, mamy wtedy większą gwarancję, że są odśnieżone i dobrze przygotowane do ruchu. W czasie podróży warto też sprawdzać komunikaty drogowe podawane przez media.

Przy dobrym przygotowaniu samochodu, zachowaniu ostrożności i rozwagi, podróż samochodem do miejsca zimowego wypoczynku będzie dla wszystkich bezpieczna.

Możliwość komentowania jest wyłączona.