jak-jezdzic-zima

Jazda samochodem zimą – kilka zasad

Zachowaj ostrożność i zwolnij, aby kontrolować sytuację na drodze.
Najważniejsze wskazówki, jak jeździć bezpieczniej zimą, która jest wyzwaniem dla wszystkich kierowców. Zawsze dostosuj prędkość do warunków pogodowych i zmieniających się sytuacji na drodze.

Bezpieczeństwo jest priorytetem.
Jazda zimą jest to test dla samochodu i Twoich umiejętności jako kierowcy. Upewnij się, czy samochód jest odpowiednio przygotowany do zimy.

Opony zimowy są niezbędne.
Opony zimowe zwiększają bezpieczeństwo dzięki lepszej trakcji, poprawie hamowania i zachowania pojazdu na śniegu, na lodzie i błocie pośniegowym. Zapewniają lepszą stabilność samochodu i kontrolę nad pojazdem.

Bądź świadomym kierowcą. 
Zwracaj uwagę na warunki drogowe. Dostosuj prędkość samochodu do stanu nawierzchni i zachowaj bezpieczny odstęp od samochodu jadącego przed Tobą. Unikaj sytuacji gwałtownego hamowania na śliskiej nawierzchni.

Hamowanie.
Prawidłowym zachowaniem każdego kierowcy jest właściwa ocena drogi hamowania w różnych warunkach pogodowych. Unikaj sytuacji gwałtownego hamowanie przy dużej prędkości, hamuj pulsacyjnie, aby nie dopuścić do zablokowania kół samochodu i do poślizgu. Nie wykonuj kierownicą nagłych ruchów, a przyspieszanie powinno być stopniowe i zrównoważone.  W sytuacji zagrożenia, zwolnij pedał hamulca, aby odzyskać przyczepność i kontrolę nad samochodem, staraj się hamować silnikiem poprzez redukcję biegów, na zmianę z hamulcem. Możesz zminimalizować ryzyko ześlizgnięcia się pojazdu podczas stromego  podjazdu, stosuj wyższy bieg, niż podczas jazdy po suchej nawierzchni.

Ściąganie pojazdu.
Kluczową zasadą jest stopniowe przyśpieszanie, aby zminimalizować ryzyko zarzucenia pojazdu podczas przyspieszania na śniegu. Jeżeli koła samochodu zaczną boksować, wrzuć wyższy bieg, żeby zmniejszyć siłę działającą na koła, a wtedy będziesz mógł łagodnie wprawić samochód w ruch.

Pokonywanie zakrętów.
Przed zakrętem na prostym odcinku zwolnij. Aby uniknąć wpadnięcia w poślizg i utraty panowania nad pojazdem, kieruj płynnymi ruchami. Zachowaj niską prędkość i regularne tempo jazdy.

Utrata panowania nad kołami przedniej osi.
Aby odzyskać panowanie nad pojazdem, zdejmij nogę z gazu. Jeżeli jest to konieczne, lekko naciśnij na pedał hamulca, aby nie zablokować kół.

Utrata panowania nad kołami tylnej osi.
W samochodzie z napędem na przednią oś, jeżeli tylna oś straci przyczepność (przy zachowanej przyczepności osi przedniej), lekko przyspiesz, aby odzyskać równowagę samochodu. W samochodzie z napędem na tylną oś, lekko zdejmij nogę z gazu do momentu aż pojazd odzyska przyczepność. Następnie łagodnie przyspiesz. W żadnym przypadku nie hamuj, ponieważ to pogorszy sytuację.

Dodaj komentarz